DVB-T v SR prechádza na DVB-T2. Zákazníci majú menej ako mesiac na upgrade

24.06.2016 09:53

Spoločnosť Towercom dnes oznámila nasadenie nového štandardu pozemného digitálneho televízneho vysielania DVB-T2, ktorý nahradí od spustenia používaný štandard DVB-T. Zmena sa týka zatiaľ len plateného štvrtého multiplexu známeho pod označením Plustelka. Pre zákazníkov na Slovensku to v krátkej histórii digitálneho vysielania znamená už tretiu zmenu v požiadavkach na prijímače a časť zákazníkov tak bude musieť svoje prijímače meniť. Vzhľadom na oficiálne oznámenie zmeny až dnes majú prví zákazníci na túto zmenu ale len menej ako mesiac. 

Značky: DVB-TDVB-T2TowercomSlovensko 
 

DSL.sk, 31.5.2016
         


 

 

Spoločnosť Towercom dnes oznámila nasadenie nového štandardu pozemného digitálneho televízneho vysielania DVB-T2, ktorý nahradí od spustenia používaný štandard DVB-T.

Parametre DVB-T2

DVB-T2 vďaka okrem iného novej podporovanej modulácii a vyššiemu počtu nosných frekvencií umožňuje na jednom 8 MHz kanáli dosiahnuť výrazne vyšší dátový tok. Tým je možné na jednom kanáli vysielať naraz viac televíznych kanálov respektíve vysielať ich vo vyššej kvalite. 

Štvrtý multiplex má v súčasnosti parametre s bitratom 22.39 Mbps, ostatné tri multiplexy parametre znamenajúce bitrate 19.91 Mbps. 

Podľa informácií Towercomu pre DSL.sk bude mať štvrtý multiplex v DVB-T2 kódový pomer 3 / 4, ochranný interval 1 / 8, počet nosných 32k a moduláciu 256-QAM. 

To znamená bitrate 36.8 Mbps.

Prechod štvrtého multiplexu

Towercom začne prechod realizovať len menej ako mesiac od jeho dnešného oficiálneho oznámenia. 

Prechod zrealizuje tak, že v jednotlivých lokalitách priamo prepne používaný kanál z DVB-T na DVB-T2. DVB-T sa teda nebude paralelne vysielať ďalej a od momentu prepnutia budú zákazníci potrebovať už prijímač podporujúci DVB-T2. 

S prechodom sa má začať na vysielači Banská Bystrica - Laskomer, kde by k prepnutiu malo prísť 28. júna. Ďalšie vysielače budú prepnuté v ďalších týždňoch a prechod by mal byť ukončený na konci augusta. 

 

 
Termíny preklápania jednotlivých vysielačov z DVB-T do DVB-T2, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Towercom)Podľa stanoviska spoločnosti k otázke DSL.sk je mesiac dostatočný čas na oznámenie takejto zmeny a realizáciu prípadne potrebnej výmeny. "Zákazníci dostanú v týchto dňoch personalizovaný list s ponukou, ktorú môžu využiť a nové koncové zariadenie dostanú včas. Mesiac je dostatočný čas na kúpne rozhodnutie aj dodanie tovaru," uviedla v stanovisku. 

Kedy by k nasadeniu DVB-T2 malo prísť u neplatených celoštátnych multiplexov zisťujeme.

Výmeny prijímačov

Hoci Towercom ponúkal od štartu plateného DVB-T prijímač Zircon T3000HD kompatibilný s DVB-T2, ľudia kvôli často zabudovanej podpore DVB-T v TV prijímačoch respektíve nižšie ceny zrejme nie výnimočne využívajú prijímač nekompatibilný s DVB-T2. 

Plustelka má v DVB-T podľa informácií hovorcu Michala Šurana pre DSL.sk viac ako 16 tisíc zákazníkov, na otázky u akej časti odhaduje využívanie prijímača s podporou DVB-T2 spoločnosť neodpovedala. 

V krátkej histórii DVB-T na Slovensku ide potenciálne už celkovo o tretiu potrebnú výmenu prijímača a v blízkej budúcnosti pravdepodobne príde ešte jedna. 

Riadne vysielanie DVB-T odštartovalo totiž na konci roku 2009 a to po kontroverznom zrušení výberového konania s vysielaním kanálov v štandarde MPEG-2. Riadne trvalé vysielanie v MPEG-4 H.264 odštartovalo až na konci roku 2011 a vysielanie v MPEG-4 H.264 ponúkajúce obsah nedostupný v MPEG-2 až so spustením platenej Plustelky v máji 2013. Zákazníci tak často pred aj po spustení DVB-T volili prijímače nepodporujúce MPEG-4 a následne pri záujme prijímať aj takéto stanice museli meniť prijímač. 

K prípadnej druhej výmene prišlo so spustením plateného vysielania cez DVB-T, keď zákazníci často nedisponovali prijímačom s CI slotom pre zasunutie prístupového CAM modulu. Ak zákazníci očakávali svoj potenciálny záujem o príjem platených programov, túto zmenu ale samozrejme už mohli očakávať respektíve ju spojiť s prvou výmenou. 

Aktuálny prechod na DVB-T2 je potenciálne už treťou výmenou. Podľa Towercomu od spustenia plateného DVB-T dávala spoločnosť jasný signál plánovaného príchodu DVB-T2. "Uvedením prijímača Plustelka Zircon DVB-T2 už od spustenia služby pred 3 rokmi sme dali divákom jasne najavo, že DVB-T2 príde. Nie je v našich silách presvedčiť všetkých zákazníkov, aby uprednostnili naše riešenie pred inou kombináciou koncových zariadení," uviedol Šuran. 

Na finančné uľahčenie aktuálneho prechodu má slúžiť akciová ponuka v spolupráci Towercomu a Inter-sat, kde pri objednaní Plustelka Štandard dostanú zákazníci s Plustelka modulmi DVB-T2 prijímač za symbolickú cenu. Na aké dlhé obdobie sa budú musieť zaviazať spoločnosť neuviedla. Okrem toho sa od júna začne predávať cenovo dostupnejší DVB-T2 prijímač Alma T-300HD.

HEVC / H.265

Aj po prechode na DVB-T2 sa budú stanice vysielať rovnako ako doteraz v H.264 MPEG-4 a s HE-AAC zvukom. 

V blízkej budúcnosti je očakávaná respektíve hrozí v DVB-T ale ďalšia zmena, nasadenie efektívnejšieho kompresného štandardu HEVC / H.265. Ten umožňuje dosiahnuť rovnakú kvalitu pri minimálne o polovicu nižšom dátovom toku. 

Pre vyhnutie sa prípadne ďalšej výmene môže byť rozumné v prípade potreby výmeny prijímača s príchodom DVB-T2 zakúpiť hneď prijímač podporujúci H.265. Towercom teraz tiež výhľadovo odporúča takýto krok, minimálne pri kúpe nového TV podporujúceho priamo DVB-T2. "Z pohľadu budúcnosti odporúčame investíciu do koncových zariadení s podporou kompresného formátu HEVC, hlavne sa to týka divákov, ktorí uvažujú nad kúpou nového televízora. Diváci, ktorí uprednostňujú externý DVB-T2 prijímač zatiaľ nemajú veľký výber, na trhu je k dispozícii iba pár modelov s podporou HEVC, DVB-T2 a CI slotom, ktoré sú cenovo na vysokej úrovni," uviedla spoločnosť v stanovisku.

Obsah štvrtého multiplexu

Obsah plateného štvrtého multiplexu je v súčasnosti vzhľadom na svoju cenu a v porovnaní s ponukami iných operátorov a napríklad satelitných ponúk pomerne neatraktívny a časť zákazníkov využíva predpokladane Plustelku po jednorazovej investícii do modulu, karty alebo prijímača len na sledovanie programov ČT 1 a ČT 2 s nulovým mesačným poplatkom. 

Platená ponuka za 5.99 eur mesačne v súčasnosti obsahuje Eurosport 1, Eurosport 2, Sport 2, Film+, JOJ Cinema, Viasat Explorer / Spice, Viasat History, Viasat Nature, Nickelodeon, Rik a VH1. 

Po nasadení DVB-T2 plánuje Towercom ponuku doplniť. "Našim zámerom je pri zachovaní prehľadnosti ponuky zachovať aj nezmenenú výšku mesačného poplatku," uviedla opatrne spoločnosť, pričom v súčasnosti rokuje s vysielateľmi a zmeny ohlási až neskôr. K zmene príde až po dokončení prechodu na všetkých vysielačoch, teda od septembra.