Plustelka testuje úspornejší audio kodek, voľnú kapacitu môže využiť na rozširovanie ponuky

17.04.2015 15:09

Spoločnosť Towerhome, ktorá prevádzkuje digitálnu terestriálnu platformu Plustelka, zmenila dnes formát hlavnej audio stopy u televízneho programu ČT1, ktorý vysiela vo štvrtom celoplošnom multiplexe, z MPEG-1 layer2 na AAC (MPEG4 zvuk).

Testujeme úspornejší zvukový kodek HE-AAC pri programoch Plustelky, v prípade úspešných testov sa nám otvára priestor pre úsporu kapacity v 4. celoplošnom multiplexe,” uviedol pre náš portál SatelitnáTV.sk Michal Šuran, marketingový manažér spoločnosti Towercom. “Potrebujeme otestovať pripravenosť koncových zariadení na tento nový zvukový profil,” dodal.

Len pre porovnanie. Priemerný dátový tok audia vo formáte AAC-HE na programe ČT1 dosahoval počas našich dnešných testov 65 kbps oproti 190 kbps v prípade zvuku v staršom formáte MPEG. Ak by teda Plustelka použila tento audio kodek na všetkých programoch, naskytla by sa tu možnosť ďalšej voľnej kapacity na prípadné rozšírenie programovej ponuky.

Aktuálne je voľné miesto v štvrtom multiplexe na jeden televízny program, keďže z ponuky bol vyradený športový program Slovak Sport.TV. Pri použití novšieho audio kodeku by tu tak bola teoreticky voľná kapacita až na dva nové programy. Pekným príkladom je maďarská platforma MinDig TV Extra, ktorá šíri bežne vo svojich multiplexoch 13 až 14 televíznych programov v štandardnom rozlíšení (SD/MPEG-4). Aktuálne je pritom v našom 4. multiplexe vysielaných len 11 staníc v kompresnom formáte SD/MPEG-4 a dva dátové kanály OTA.

Ďalšou variantou ktorá pripadá do úvahy je presunutie katolíckej televízie LUX do prvého multiplexu, kde by vzniklo vo štvrtom multiplexe ďalšie voľné miesto. Podľa dostupných informácií aj na túto tému prebiehajú už aktuálne rokovania medzi TV LUX a spoločnosťou Towercom. O tom sme Vás však už informovali na našom portáli SatelitnáTV.sk v tejto správe.

Zoznam programov Plustelky a ich audio stôp:
ČT1 – CZ (AAC-HE), qaa (AAC-HE)
ČT2 – CZ (MPEG), qaa (AAC-HE)
TV LUX – SK (MPEG)
Eurosport – CZ (MPEG), HU (AAC-HE)
Eurosport2 – CZ (MPEG), HU (AAC-HE)
Film+ – CZ (MPEG)
Viasat Explore/SPICE – CZ (MPEG), HU (AAC-HE)
Viasat Nature – CZ (MPEG), HU (AAC-HE)
Viasat History – CZ (MPEG), HU (AAC-HE)
Nickelodeon – CZ (MPEG), HU (AAC-HE)
VH1 – EN (MPEG)