Prvé dekódovacie karty RTVS už dorazili svojim majiteľom

30.04.2015 22:19

Telerozhlas začal distribuovať dekódovacie karty Irdeto, ktoré umožňujú príjem programov Jednotka a Dvojka, a to ako v SD tak aj v HD kvalite, bez mesačných poplatkov prostredníctvom družice Astra 3B (23,5°E). Kartu môže získať každý divák, ktorí platí koncesionárske poplatky a to úplne zadarmo. Stačí len vyplniť objednávku prostredníctvom webovej stránky rtvs.org (https://www.rtvs.org/objednavka-sat-karty).

Prvé dekódovacie karty boli už doručené vybraným divákom. RTVS podľa našich informácií neposiela po objednaní karty žiadny mail o prijatí objednávky a neskôr ani o odoslaní zásielky. Záujemcov o kartu kontaktuje len v prípade ak nie je niečo v poriadku. Karta je posielaná doporučene, príjemca tak preberie zásielku až po podpise.

Samotná karta RTVS pracuje v systéme podmieneného prístupu Irdeto. Pre príjem sa teda odporúča satelitný prijímač práve s týmto dekóderom. Okrem toho sa samozrejme požaduje mať nastavenú satelitnú parabolu na družicu Astra 3B (23,5°E) a vyhľadané programy verejnoprávneho vysielateľa. Programy v štandardnom rozlíšení (SD) vysielajú z frekvencie 11 836 MHz, verzie vo vysokom rozlíšení (HD) zase z frekvencie 12 363 MHz. Kompletné parametre uvádzame nižšie.

Po obdržaní karty nie je nutná jej registrácia. Stačí ju teda len vložiť správne do čítačky dekódovacích kariet satelitného prijímača poprípade modulu. Po zasunutí väčšina prijímačov aj zobrazí na obrazovke hlášku o vložení karty Irdeto, následne je už len nutné prepnúť napr. na program jednotka HD (STV 1 HD) respektíve Dvojka HD (STV 2 HD) a počkať na načítanie zápisov. To môže trvať niekoľko minút poprípade až hodín. Počas načítavania karty sa odporúča mať stále zapnutý satelitný prijímač na jednom programe a neprepínať ho až pokiaľ nenabehne karta.

Po úspešnom načítaní zápisov prídu na kartu aktivačné zápisy až na 255 dní. Karta je teda funkčná až 255 dní bez ohľadu na to či sa bude využívať (sledovať televízne programy), alebo nie. Po uplynutí tejto doby budú zaslané na kartu ďalšie zápisy na rovnako dlhú dobu. Užívateľom tak odpadá neustále riešenie problémov s výpadkami programov už pri niekoľko týždňovom nepoužívaní, ako tomu je u niektorých komerčných poskytovateľov.

Technické parametre pre príjem programov v HD kvalite:
Družica: Astra 3B (23,5°E)
Frekvencia: 12 363 MHz
Polarizácia: Vertikálna
FEC: 3/4
SR: 29500
Norma: DVB-S2
Modulácia: 8PSK
Kódovanie: áno (Irdeto)
Provider: Towercom

Technické parametre pre príjem programov v SD kvalite:
Družica: Astra 3B (23,5°E)
Frekvencia: 11 836 MHz
Polarizácia: Horizontálna
FEC: 5/6
SR: 27500
Norma: DVB-S
Modulácia: QPSK
Kódovanie: áno (Irdeto)
Provider: Towercom