RÚ: Najpopulárnejší spôsob TV príjmu na základe zmluvy je cez satelit

06.08.2015 12:04

Slováci majú na výber z viacero možností ako sledovať svoje obľúbené televízne programy. Jednou z najpopulárnejšou možnosťou je cez satelit. Vyplýva to z údajov, ktoré operátori poskytli Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ).

Na konci roka 2014 prijímalo viac ako milión divákov televízne a rozhlasové programy prostredníctvom satelitu na základe zmluvy s jedným zo štyroch poskytovateľov (Skylink, Magio Sat, DIGI TV a freeSAT).

Druhým najpopulárnejším spôsob plateného príjmu programov bola káblová televízia, ktorú využívalo 470 tisíc predplatiteľov z toho už 209 tisíc z nich malo zavedenú digitálnu televíziu (DVB-C). Tretím najviac využívaným spôsobom akým Slováci prijímajú programy na základe zmluvy je IPTV, kde bolo v danom čase aktívnych 244 tisíc prípojok.

Okrem vyššie uvedených spôsobov príjmu je tiež možné u nás prijímať programy aj prostredníctvom mikrovlnného distribučného systému (MMDS alebo MVDS), mobilnej komunikačnej siete a bezplatného alebo plateného digitálneho terestriálneho vysielania (DVB-T – Voľná telka/Plustelka).