Senzi TV sa vráti do DVB-T, nebude však už šírená ako doteraz

05.10.2016 14:51
Slovenská hudobná televízia Senzi by sa mala po viac ako dvoch mesiacoch vrátiť do terestriálneho vysielania. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré má náš portál SatelitnáTV.sk k dispozícii, aktuálne už finišujú rokovania medzi prevádzkovateľom televízie Senzi a spoločnosťou Towercom, ktorá prevádzkuje všetky štyri slovenské celoplošné multiplexy. Vysielanie by malo byť obnovené pravdepodobne ešte do konca októbra.
 
Televízia Senzi však nebude už šírená ako doteraz. Jej signál bude zakódovaný systémami Irdeto a budú ju môcť prijímať iba zákazníci Plustelky. Kanál bude súčasťou balíka Plustelka Mini. Za jeho sledovanie nebude teda nutné platiť žiadne mesačné poplatky. Sprístupnený bude všetkým zákazníkom Plustelky zadarmo, podobne ako dva programy Českej televízie ČT1 a ČT2. Otázne však ešte stále zostáva v ktorom celoplošnom multiplexe bude program šírený. Do úvahy pripadajú dve možnosti – buď zostane v prvom DVB-T multiplexe, alebo prejde do štvrtého (plustelkového) multiplexu, ktorý vysiela od septembra 2016 už v novom štandarde DVB-T2.
 
Súčasťou ponuky Plustelky sú aktuálne dva neplatené televízne programy ČT1 a ČT2, ako aj ďalších dvanásť platených (voliteľných) programov Sport2, Eurosport 1, Eurosport 2, JOJ Cinema HD, Film+, Viasat Explorer, Viasat History, Viasat Nature, Nickelodeon, RiK, VH1, Spice. Všetky programy sú kódované systémom Irdeto a vysielajú v kompresnom formáte MPEG-4 (H.264). Pre príjem sa samozrejme vyžaduje už zariadenie s podporou štandardu DVB-T2. V najbližších dňoch by mal ponuku platformy rozšíriť okrem neplatenej Senzi TV, konečne už aj sľubovaný kanál Eroxxx v štandardnom rozlíšení.