Skylink pripojil nový kódovací systém Viaccess ku všetkým programom, nové prijímače a karty budú v predaji od leta

04.03.2016 19:18
Satelitný operátor Skylink pripojil nový systém podmieneného prístupu Viaccess (CAID: 0500) ku všetkým programom z ponuky, ktoré sú šírené z družíc Astra na pozíciách 23,5°E a 19,2°E. Doteraz bol tento nový kódovací systém pripojený len k vybraných programom z ponuky.
 
Prevádzkovateľ platformy, spoločnosť M7 Group, tak vstúpil do poslednej fázy technických testov a satelitné prijímače s dekódovacími kartami Viaccess by mohol už čoskoro ponúkať novým zákazníkom.
 
“Nové prijímače s Viaccessom začíname testovať. Do predaja by sa mali dostať na začiatku leta,” informoval náš portál SatelitnáTV.sk Jaromír Glisník, člen predstavenstva M7 Group. Dekódovacie karty so zariadeniami platforma párovať zatiaľ neplánuje. “Párovanie pre začiatok nepripravujeme, avšak naše karty budú fungovať len v certifikovaných dekodéroch (tj. Prijímačoch či CAM), podobne ako nové karty Irdeto,” dodal.
 
Po odpojení staršieho kódovacieho systému Cryptoworks bude mať Skylink v prevádzke opäť dva rôzne kódovacie systémy. Súčasní zákazníci budú aj naďalej využívať doterajšie prijímače a karty s podporou systému Irdeto, novým zákazníkom by však už do budúcna mohol byť ponúkaný prijímač s kartou v novom systéme Viaccess. Systém Irdeto bude fungovať aj naďalej bez obmedzenia, zákazníci, ktorí vlastnia karty a boxy s podporou tohto kódovacieho systému sa tak nasadenie Viaccessu nijak nedotkne.
 
“Počítam, že prijímače s Irdetom sa budú predávať ešte niekoľko rokov. Existujúci zákazníci obnovujúci svoj prijímač tak nebudú musieť meniť karty,” vysvetľuje Glisník.
 
Pripomeňme, že luxemburská spoločnosť M7 Group podpísala dohodu ohľadom ochrany obsahu s Viaccess-Orca ešte v roku 2014. Nový kódovací systém má v pláne používať na všetkých trhoch kde spoločnosť pôsobí (Slovensko, Česko, Rakúsko, Holandsko a Belgicko). M7 Group tiež prevádzkuje aj platformu AustriaSat Magyarország v Maďarsku, tá však k 30.4.2016 ukončuje poskytovanie služieb.